Kohalikud allikad on öelnud, et ma leian siit miso

Kohalikud allikad on öelnud, et ma leian siit miso

Irooniline, et misoprostooli ei ole kunagi välja töötatud abortide esilekutsumiseks: selle asemel loodi ja turustati seda haavandravimina nimega Cytotec. Ravimil, sünteetilisel prostaglandiin E1 analoogil, on palju meditsiinilisi kasutusvõimalusi: seda kasutatakse haavandite ennetamiseks ja raviks, sünnituse esilekutsumiseks, abortide esilekutsumiseks ja sünnitusjärgse verejooksu raviks. 1986. aastal kiideti misoprostool Brasiilia apteekides müügiks haavandite ravimina ja seda jagati käsimüügis. Kuid selle kasutamine abordi esilekutsuva ravimina levis kiiresti ja libises esialgu radari alla. Nagu paljudel ravimitel, oli misoprostooli etiketil lihtne hoiatus: Ärge võtke raseduse ajal.

Kuid mitte kõik ei võtnud hoiatusest kinni, sealhulgas mitmed Brasiilia naised, kes lugesid ravimi pakendit ja otsustasid õnne proovida. Või nii see lugu läheb. Keegi ei tea täpselt, mis juhtus. Mõned usuvad, et teatud Brasiilia naised tegid selle avastuse iseseisvalt; teised ütlevad, et mõned apteekrid, kes teadsid, et Cytotec võib abordi esile kutsuda, levitasid seda salaja. Sõltumata sellest, kes selle jõu paljastas, oli pill just see, mida naised vajasid: maagiline isiklik lahendus kardetud probleemile, mida ei julgenud arutada.

Brasiilias, nagu ka paljudes maailma paikades, domineerib abortide üle peetavas arutelus katoliiklus. Nagu abielurikkumine ja mõrv, oli see surmapatt, väärt põrgusse hukkamõistu ja vastavalt riigi 1940. aasta karistusseadustikule kuritegu elule. Meeleheitel Brasiilia naised, kellel oli soovimatu rasedus, kasutasid drastilisi ja ohtlikke meetmeid. Nad kuulasid vanade naiste sabasid, raputasid emakasse teravaid esemeid ja kimbutasid narkokokteile ning külastasid salajasi, ohtlikke abordikliinikuid. Kuid miski ei töötanud usaldusväärselt ja kõik olid ohtlikud. See tähendab, kuni nad leidsid väikese valge pilli – selle spetsiaalse ravimi, mis võib imekombel „perioodi tagasi tuua”.

Ja nii, sosinad liikusid ja algas vaikne vahetus. Kui naised otsisid maagilist ravimit, varjasid nad oma kavatsusi kodeeritud keelega: „Mul on vaja menstruatsiooni aeglustada,” ütleksid nad või „tooksid selle tagasi”. Paljude katoliku naiste jaoks tundus miso kirjeldamine nendes tingimustes parem. See oli teistsugune kui abort ja palju vähem kognitiivselt dissonantne.

Miso populaarsuse muutudes hakkasid Ladina-Ameerika arstid Peruu ja Brasiilia vahel täheldama suundumust: näis, et nad nägid abortidega seotud tüsistuste dramaatilist vähenemist. Vähem naisi veeti haiglauste vahelt läbi õudseid nakkusi, mis tekkisid seljataga katkestatud abortide tõttu, ja lastehaiglates vähenesid kohutavate aborditüsistused, mis olid nii sageli vaevanud, sealhulgas perforeeritud emakas, tugev verejooks ja langenud sooled. Ülemaailmse terviseorganisatsiooni Ipas uuring 2012.

Miso populaarsuse muutudes hakkasid Ladina -Ameerika arstid märkama suundumust. Tundus, et nad nägid abortidega seotud tüsistuste dramaatilist vähenemist.

Ainus seletus „oli miso massiline levitamine kogukonna tasandil”, järeldas Kolumbia OB-GYN Ipas uuringus. Samas aruandes märgivad teised arstid, et avastamine ja ringlus toimus kõik väljaspool haigla seinu. Jutt misoprostoolist levis rohujuuretasandil, jõudes Brasiiliast ülespoole ja madistades ühest Ladina -Ameerika riigist teise.

Brasiilias näitab ettevõtte Biolab (mis hakkas ravimit turustama 1988. aastal) müügi analüüs järsku kasvu alates 1989. aastast, ületades mõnikord üle 50 000 ühiku kuus. 1991. aastal teatas ettevõte, et misoprostooli kasutamine aborti esilekutsuva ravimina võib ulatuda kuni 35 protsendini selle kogutarbimisest.

Avalikkuse surve Brasiilias uimastit reguleerida suurenes ja 1991. aasta mais piiras Rio de Janeiro osariik miso kasutamise haiglatega, Ceara osariik aga keelas selle müügi täielikult. 17. juulil 1991 nõudis tervishoiuministeerium, et miso ostmisel peab olema arsti ettekirjutus, ja sõlmis lepingu Biolab Laboratoriesiga, et vähendada ravimi kättesaadavust. 1992. aastal piirati miso avalikku kättesaadavust Sao Paulo osariigis kohalike omavalitsuste asutustes registreeritud apteekidele. Praegu on seda ravimit Brasiilias raske saada, kuid mitte võimatu. Inimkaubitsejad müüvad seda mustal turul ja veebis, kuid see võib olla ülemäära kallis (hiljutise Al Jazeera artikli kohaselt võib üks pill maksta kuni 60 dollarit) ja kui seda müüakse veebis, on see sageli võltsitud.

Kuid Brasiilias kasutatakse misot endiselt laialdaselt ja see moodustab peaaegu poole riigi miljonist aastasest abordist. Nagu need numbrid näitavad, tervitasid paljud Brasiilia ja Ladina -Ameerika naised misot turvalisemate valikute puudumisel. Nüüd, rohkem kui kolm aastakümmet hiljem, on saladus jõudnud Ameerika Ühendriikidesse.

* * *

Texase Rio Grande org – lai, tasane maa -ala, mis ulatub Mehhiko piirini – on üks riigi vaesemaid piirkondi. See on ka osariigi kibeda abordilahingu nullpunkt.

2013. aasta suvel võttis Texase seadusandja vastu parlamendi eelnõu 2, vastuolulise abordipiirangute kogumi, millele Wendy Davis kuulus maratoni filibustriga kuulsalt vastu. Eelnõu keelab aborti 20 nädala pärast, lisab piiranguid ravimite abortidele, kohustab aborditeenuse osutajaid haiglasse lubama haiglatesse, mis asuvad 30 miili raadiuses sellest, kus nad praktiseerivad, ning nõuab, et abordikliinikud vastaksid 2014. aasta septembriks ambulatoorse kirurgiakeskuse nõuetele. need sätted kõlavad mõistlikult, kuid abordiõiguste aktivistid usuvad, et kavandatud üldine mõju on abortide eitamine.

Seadus jõustus eelmise aasta oktoobris ja sätted on sellest ajast alates sulgenud 12 osariigi 40 abordipakkujast. Mõned haiglad keeldusid privileegide andmisest religioosse kuuluvuse tõttu, teised aga keeldusid protsessiga seotud kallite tasude tõttu. Reproduktiivõiguste keskuse president Nancy Northrup väljendas oma avalduses oma muret õigusaktide pärast: „Texas on andnud oma naiste põhiseaduslikud õigused erapoolikute haiglate administraatorite kätte. Seetõttu kasvab jätkuvalt patsientide tagasilükkamiseks sunnitud kvaliteetsete aborditeenuste pakkujate nimekiri, samas kui Texase naiste reproduktiivtervishoiu võimalused vähenevad jätkuvalt. ”

Ka kutseorganisatsioonid, sealhulgas Ameerika meditsiiniliit ning Ameerika sünnitusarstide ja günekoloogide kolledž, olid piirangutele avalikult vastu. Texase ülikooli poolt läbi viidud uuring ennustas, et seadus keelab peaaegu 23 000 Texase naisel aborti teha – ehk peaaegu iga kolmas naine, kes soovib aborti teha.

Paljusid neist naistest võib leida Rio Grande orust, kus lubavate privileegide säte sundis mõlemad maakonna abordikliinikud sulgema. Nüüd on piirkonna miljonist elanikust lähim kliinik 150 miili kaugusel. Paljude vaeste, kindlustamata Lõuna -Texase naiste jaoks on see kaugus teostatav. Vähestel on pikemaks ajaks juurdepääs rattakomplektile ja teistel puuduvad õiged paberid sisserände kontrollpunktide ületamiseks osariiki läbivatel maanteedel.

Vahepeal on kirbuturg enamiku orus elavate inimeste lähedal ja massiivne Alamo pulga näeb välja just selline koht, kus misot korjata. Mitmete minu kohalike allikate sõnul müüakse ravimit siin ja seda pole raske hankida – peate lihtsalt teadma, kelle poole pöörduda ja mida küsida.

Soovitatav lugemine

Abordi saamise raskused Texases

Miks pole keegi kindel, kui Delta on surmavam

Katherine J. Wu

Me pole uueks pandeemiaks valmis

Olga Khazan

Ameerika Ühendriikides kirjutatakse miso välja ja müüakse seaduslikult koos teise pilli nimega mifepristoon (või RU-486) ​​varajase mittekirurgilise abordi jaoks. USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) kiitis 2000. aastal heaks selle ravimi, mida nimetatakse ka Mifeprexiks, ning seda võib võtta ainult raseduse varases staadiumis (49 päeva jooksul pärast naise viimast menstruatsiooni).

Miso/mife kombinatsioon muutub üha populaarsemaks: 2011. aastal moodustas see enne üheksa rasedusnädalat 36 protsenti kõigist abortidest ja seda peetakse sageli ravimite abordi kullastandardiks ning hinnanguline edukus on ligi 10 protsenti kõrgem kui kasutades ainult misot (vastavalt 92–95 protsenti ja 80–85 protsenti). Seetõttu ei ole FDA kunagi heaks kiitnud ainult misoprostooli kasutamist. Lõppude lõpuks, mõned ütlevad, miks reklaamida hõbedastandardit, kui kuld on saadaval?

Kuna erinevalt misost kasutatakse mifepristooni ainult abortide esilekutsumiseks, on see saadaval ainult umbes 50 riigis. 2007. aastal legaliseeris Mexico City föderaalringkond esimese trimestri abordi ja 2011. aastal registreeriti riigis mifepristoon. Kuid väljaspool Mehhiko linna on abort võimalik ainult vägistamise korral või kui naise elu on ohus – ja seega on mifepristooni juurdepääs samamoodi piiratud.

Kuid «hõbedastandard» on kergesti saadaval ilma retseptita. Mehhikos müüakse misot käsimüügis haavandite ravimina (USA-s on see saadaval ainult retsepti alusel), luues ideaalsed tingimused USA musta turu müügiks. Ja kuigi orgu ei jää ühtegi abordikliinikut, on Mehhiko linn Reynosa kohe lähedal piiri lähedal. Seal saab misot Mehhiko apteekides hulgi osta ja üle piiri Texase poole hiilida, kus seda müüakse varjatult laialdastel kirbuturgudel, nagu ma praegu otsin.

* * *

On jahe jaanihommik, kui ma lähen läbi oru Alamo kirbuturu vahekäike otsides võlupille. Leian tünni rinnakorviga mehe, kes on räsitud pesapallimütsis ja toetub kätega lauale, kus kuvatakse mitmesuguseid ravimeid: Umcka Cold Care, Posture-D Calcium, iiveldusvastane vedelik ja palderjanijuur. Ta kaldub ette, kui kliendid lauale lähenevad, mütsi põhjast piilub räpane lokkis mustade juustega mopp. Kohalikud allikad on öelnud, et ma leian siit miso.

Suundun ettevaatlikult tema putka poole ja mopikarvaline mees (kellest hiljem saan teada, läheb Jeff Lopezi järgi) vaatab mind sama ettevaatlikult, kui lähenen lauale.

«Ummm,» haaran pudeli Ibuprofeeni ja kissitan silmi. «Kas teil on midagi haavandite vastu?»

Lopez topib käed taskusse. «Meil pole haavandite w-loss töötab ravimit,» ütleb ta. «Lihtsalt asjad laual.» Ma ei imesta, et ta seda eitab; ta võib küsida, kas ma olen seaduse salaagent.

«Okei. Hm, kas teil on midagi, mis aitaks menstruatsiooni tagasi saada? Ma pean selle tagasi tooma, ”kõnnin maha ja uurin tema nägu. «Cytoteca,» ütlen kindlalt, hääldades teet tuttavas Hispaania stiilis. «Kas teil on see?»

Ta hingab dramaatiliselt välja.

«Enam mitte. Mul pole seda olnud pärast politsei tulekut, ”pahandab ta, viidates eelmise aasta augustis Texases Donnas toimunud oru kirbuturu reidile, kus šerifid avastasid hulga võltsitud ravimeid, sealhulgas dieedipille Redotex ja Viagra.

Varsti pärast seda arreteeriti naine, kes müüs ebaseaduslikult läheduses tuhandeid retseptiravimeid. (Narkootikumid võivad olla Mehhikos ostetud käsimüügist, kuid USA -s on need retseptiravimid ja nende levitamine on ebaseaduslik.) Ehkki misot ei avastatud ühelgi reidil, on üldised mahasurumised ja politseitöö tugevdatud. müüjad on pille müües ettevaatlikud. Lopez, kes näib olevat oma ettevaatust leevendanud, ütleb, et turg õitses kuni nende reidideni.

"Kui ma esimest korda teada sain, kui palju naisi seda küsib, ei suutnud ma seda uskuda, ”meenutab ta. „Turul oli pille müümas palju inimesi ja minult küsiti seda ikka nii palju kordi. Peaaegu iga kord, kui ma siin olin, küsis keegi seda minult."

Igal aastal teeb üle 21 miljoni naise igal aastal ohtlikke abordi, mis moodustab ligi 13 protsenti kõigist emade surmadest.

Lopezi kogemus oli tavaline. Tundus, et peaaegu kõik, kellega intervjueerisin – alates tervishoiutöötajatest kuni oru elanikeni – olid üksmeelel, et kui aborditeenuse pakkujad jäävad suletuks, otsivad naised jätkuvalt misot.

«Kui naine soovib aborti teha, teeb ta raseduse katkestamise,» ütleb Lucy Felix, orus asuv promotora või terviseõpetaja Riiklikus Latina reproduktiivtervise instituudis.

Mehhikost Reynosast pärit Felixil on lühike pruun bob ja lõõtsuv naer. Ta kannab õhukest kuldset kaelakee, suveniiri, mille sõber tõi tagasi katoliku reisilt Iisraeli. Keskel kirjutab ripats tema eesnime heebrea keeles. Puhudes kuuma supikaussi Mehhiko restoranis Brownsville’is, selgitab Felix dilemmat, millega paljud kohalikud naised silmitsi seisavad pärast miso vastu võitlemist. Nüüd, et jõuda lähimate abordipakkujate juurde, peavad nad läbima la garita ehk sisserände kontrollpunktid.

«Nii et dokumentideta naised, mida nad saavad teha?» küsib ta käed õhku lennutades. “Nad panid asju tuppe. Olen kuulnud, et naised kasutavad riidepuid või mõned lähevad Mehhikosse ja teevad salajasi aborte, kus see on räpane ja ebahügieeniline. ” Felix neelab lusikatäie puljongit. “Teised naised käivad kirbuturgudel. On veel kohti, kust saab pille. ”

McAllen’s Whole Women’s Health lõpetas aborditeenuste pakkumise pärast lubamisõiguste sätte jõustumist ja suleti täielikult märtsis.

«See on alles algus,» märgib keskuse endine patsientide kaitsja Luzevlia Carreon. «See on praegu nõutud. Seda teevad meie patsiendid ja nad jätkavad selle võtmist. … Fakt on see, et naised saavad pille ja mõtlevad välja viisid, kuidas aborti teha. ”

HB2 üllatas kogukonda, ütleb Carreon. Paljud olid aastaid kliinikule lootnud.

«Nad olid nii šokeeritud, kui said teada, et me ei paku enam aborti. Mul on isegi patsiente, kes helistavad, ja pärast seda, kui oleme neile öelnud, et me ei saa enam aborti pakkuda, ütlevad nad lihtsalt: „See on hea. Ma mõtlen välja, kuidas seda iseseisvalt teha. ‘ Ja kujutage ette kõiki naisi, kes meile üldse ei helista, kes ikka veel [misot] võtavad, ”ohkab ta. «Meil pole aimugi, kui paljud seda teevad. Loodame ainult parimat. ”

* * *

Ladina -Ameerikas oli miso paljudele naistele salajane päästerõngas, ilma et tal oleks muid võimalusi. Nüüd, kui sama toimub USA -s, on nähtus siin veelgi põrandaalune. Võrgustikud alles hakkavad arenema ja õige teave annuse kohta pole laialdaselt kättesaadav. Lisaks tunduvad teadlikud inimesed kõhklevat materjali levitamast – millest suur osa on levinud Ladina -Ameerikas – selle kohta, kuidas seda ravimit ohutult võtta.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel teeb igal aastal üle 21 miljoni naise kogu maailmas ohtlikke abordi, mis moodustab ligi 13 protsenti kõigist emade surmadest. Miso on palju turvalisem alternatiiv. Kui võtta ravimit õiges koguses (neli kuni 12 tabletti vähemalt üheksa tunni jooksul) naiste esimesel trimestril, on ravim 80–85 protsenti tõhus.

Kuid miso turvalisus sõltub ka sellega kaasnevast teabest. Carreoni ja teiste sõnul kasutavad Texase Rio Grande orus paljud naised ravimit valesti, kuna neil pole juurdepääsu õigetele annustele.